Topraklama; koruma topraklaması, işletme topraklaması, fonksiyon topraklaması olmak üzere 3 farklı amacı karşılamak için yapılır.

Canlıları tehlikeli dokunma gerilimine karşı korumak için işletme araçlarının aktif olmayan metal kısımlarının topraklanmasına koruma topraklaması adı verilir. Koruma Topraklaması, oluşabilecek hata akımlarını yeteri kadar büyüterek hata akımının toprak hattı üzerinden deşarj olmasını sağlarken sistemdeki koruma elamanının da tehlike arz eden bölgedeki enerjiyi kesmesini sağlar. Böylece canlılar için oluşabilecek hayati tehlikelerin önüne geçilmiş olur.

6331 sayılı İş Güvenliği Kanunu’nun İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği gereğince topraklama periyodik teknik kontrolünün yaptırılması zorunlu tutulmuştur.

Koruma topraklamasının kontrolü Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliği doğrultusunda uzman mühendislerimiz ile yapılmaktadır. Kontrolü yapılan tesisatın uygunluğu yönetmelik çerçevesinde değerlendirilerek raporlanır. Topraklama ölçümü, TURKAK akreditasyonumuz kapsamında yapılmaktadır.